“Tehnološka večer” u Zagrebačkom inovacijskom centru ZICER
Naši članovi su posjetili “Tehnološku večer” u Zagrebačkom inovacijskom centru ZICER
Tema je bila sve potrebnija i prisutnija primjena raznih tehnologija u životima osoba sa dijabetesom tip 1. kao i njen razvoj. Razvoj i korištenje te tehnologije omogućava svakome ko je koristi da živi što normalniji život, uprkos svoje dijagnoze. Baš zato je bitno znati kako je koristiti, njene prednosti, pa i mane, kako doći do nje, i sve drugo sa čime se osobe sa dijabetesom susreću.
Tačnije teme su bile :
1. Senzori za kontinuirano mjerenje šećera
2. Insulinske pumpe
3. Budući razvoj dijabetičke tehnologije
Od panelista bili su prisutni:
1. Doc. dr. sc. Nevena Krnić, dr. med.
2. Dr. sc. Mladen Grgurević, dr. med.
3. Paša Muharemagić-Selimbegović, majka dvojice sinova s dijabetesom
4. Mia Duvnjak, mag. nutr., osoba s dijabetesom
1. Senzori za kontinuirano mjerenje šećera
Senzori za kontinuirano mjerenje šećera, kao što im samo ime kaže omogućavaju korisniku da kontinuirano prati nivoe svog šećera. To je mala spravica, najčešće okrugla, koja se postavi na ruku, nogu ili stomak osobe. Ona tada kontinuirano prati nivo šećera međućelijske tečnosti koje možemo provjeriti čitačem ili telefonom. Jedan senzor najčešće traje 14 dana.
Senzori su veoma bitni u kontroli šećera. Dok se sa aparatom svaki put moramo bosti u prst i trošiti trakice senzori to omogućavaju bez ikakve boli, kada god poželimo i to bez potrošnje trakica. Taj konstanti pristup informaciji o nivou šećera osobi omogućava znatno veću kontrolu nad svojom bolesti i obično imaju nižu vrijednost tromjesečnog šećera (HbA1c).
Jedine mane senzora bi bile njihova fizička prisutnost na našem tijelu i cijena. To su glavne stvari koje neke navodi na odluku da ipak ne koriste senzore. Te dvije tačke su bile glavna tema na predavanju.
Sa jedne strane treba pokazati da jesu efikasni i da bi njihovo korištenje znatno povećalo standard života svake osobe da dijabetesom. To znači da se treba raditi na što lakšem pristupu njima, pogotovo osobama koje nisu u sposobnosti da ga same priušte.
2. Insulinske pumpe
Insulinske pumpe su uređaji koji ubrizgavaju hormon insulin osobi. Vrše istu ulogu kao i insulinski penovi sa tim da eliminišu neophodnost iglica za davanje insulina, potrebno je samo u aparat unijeti željenu količinu insilina. Takođe ima opciju da ubrizgava insulin automatski u pravilnim intervalima što dodatno doprinosi kontroli šećera.
Ima iste mane kao i senzori, što je fizička prisutnost sprave na tijelu i cijena
Trenitno su manje zastupljeni od senzora, u velikoj mjeri zbog cijene i nedostupnosti.
3. Budući razvoj dijabetičke tehnologije
Kao i svaka druga tehnologija i ova se sve brže razvija. Senzori i pumpe postaju sve manji, tačniji i efikasniji. Svako ko ima dijabetes zna koliko znače ove promjene. Nekada je insulin bilo potrebno davati u venu, a danas je moguće uz par klikova. Bitno je prepoznati važnost ove tehnologije i omogućiti njen pristup svima.